Georgij Nazarov o pravilnoj ishrani

Diskusije o skupljanju hrane iz prirode, i receptima.

Georgij Nazarov o pravilnoj ishrani

New postby mtb_nerd on Wed 09 Jan 2008 23:35

Pronasao sam zanimljiv clanak koji se bavi ishranom, ustvari je to sazeti zapis predavanja koje je Georgije Nazarov svojevremeno odrzao u Pancevu.

http://www.kontra-punkt.info/modules.php?op=modload&name=News&file=article&sid=1168

Clanak govori ukratko o greskama koje savremeni covek cini u ishrani i posledicno o tome sta, kada i koliko jesti da bi se ocuvalo zdravlje i vitalnost. Neki smatraju da su njegove teorije prilicno radikalne, ali cini mi se da one imaju smisla. Nakon 32 casa gladovanja osecam se svezije i sposobnije nego nakon spavanja i dobrog jela...

Pozdrav svima i svako dobro u Novoj godini :thumb!:

Dejan
mtb_nerd

Re: Georgij Nazarov o pravilnoj ishrani

New postby kolekojot on Thu 10 Jan 2008 01:02

Zanimljivo stivo, mada sam prema pojedinim stvarima skeptican. Vec sam dosta dugo na paleodijeti sa jako puno mesa, ili na drugim vrstama proteinskih dieta bez mnogo voca i ugljenih hidrata, i zaista mi prijaju.. Snage nikad vise.. Mada to moze da zavisi i od predispozicija.. Meni odlicno pase korenasto povrce, orasi lesnici i slicni plodovi, kao i iznutrice, i ostali delovi mesa koje obicno preskacemo..
kolekojot

New postby bojadva on Thu 10 Jan 2008 13:04

kolekojot wrote:Meni odlicno pase korenasto povrce, orasi lesnici i slicni plodovi, kao i iznutrice, i ostali delovi mesa koje obicno preskacemo..

pa vec je opste poznato da razlicite krvne grupe podnose razlicitu ishranu bolje ili losije. "0" grupa za koju mislim da spada u "lovce" bolje podnosi meso nego neke druge grupe. ovo znam jer sam ja O grupa pa sam upamtio, i meni meso bas prija.
bojadva

New postby mtb_nerd on Thu 10 Jan 2008 16:41

Ako to sa krvnim grupama ima neku podlogu, ja onda nisam tipican pripadnik "0" grupe jer mi meso nikako ne prija osim u vrlo malim kolicinama, i to samo misicno tkivo i spremljeno samo na odredjene nacine... :sad:
mtb_nerd

New postby bvb on Thu 31 Jan 2008 12:09

mislim da covjek ima probavu slicnu kao covjekoliki majmuni,a oni jedu meso kada god stignu jer njim nedostaje bjelancevina. bilo je u jednoj emisiji o razvoju covjeka o tamo su rekli da se covjekov mozak poceo razvijati kada je uzimao hranu bogatom bjelancevinama(meso,riba). mozda je veca kolicina mesa stetna za covjeka zato sto nije mesozder ali samo ako jede sirovo meso.kuhanjem ili pecenjem nije. da se hranimo kao nase bake i djedovi znaci sa hranom i mesom domace uzgojenim (bez spricanja, kupovnih smjesa za ishranu domacih ziv.), bez gaziranih sokova, bijeloga secera, raznih konzervansa i sl.
ne bi uopce imali problema sa zdravljem.
Prema tome sve mozemo jesti u umjerenim kolicinama,a sto se mesa tice ja bi jeo pecenu janjetinu i prasetinu svaki dan da mogu dok mi se nezgadi!
bvb

New postby Hogar on Thu 31 Jan 2008 12:48

Tacno je to da je veliki evolucioni korak za coveka predstavljao trenutak kad je poceo da se hrani mesom u vecim kolicinama, tj. kad je poceo da lovi. Mozak nije mogao da se razvija sa malom kolicinom proteina koju obezbedjuje biljna hrana (dobro de, nekultivisana biljna hrana. Sad sa ovim genetskim inzinjeringom mozete dobiti grasak koji u 1 kg ima proteina koliko u pola jagnjeta).

Verovali vi ili ne, ljudski zeludac najlakse vari meso (pravilno pripremljeno).
Zasto?
Zato sto je covek slicniji tim zivotinjama, cije meso jede, nego pirincu i patlidzanu.
Pa zasto bi inace krava imala tako komplikovan zeludac? Zasto panda jede lisce po ceo Boziji dan? Iz dosade ili zato sto je lisce tako hranljivo da jednostavno ne moze da mu odoli?
Hogar

New postby Rover on Thu 28 Feb 2008 21:36

ma ja mislim da tu ne treba mnogo mudrovati, kada je u pitanju "obican" ljudski organizam:
svastojedi smo, i toga se treba drzati.. najbolji recept je ujedno i najjednostvniji - svega i to umjereno! i onda nema da fali! :banana:
Rover

New postby divlji pecarosh on Fri 29 Feb 2008 22:10

Ako dozvolite

Tacno je to da je veliki evolucioni korak za coveka predstavljao trenutak kad je poceo da se hrani mesom u vecim kolicinama, tj. kad je poceo da lovi. Mozak nije mogao da se razvija sa malom kolicinom proteina koju obezbedjuje biljna hrana (

Uhvatili ste se jako siroke teme!
Covekovu dominaciju su omogucili: postepen ali i savrsen razvoj mozga, uspravno drzanje, razvoj saka, govor, sposobnost stvaranja, koriscenje iskustava... Da je ishrana bogata proteinima odgovorna za razvoj mozga onda bi mnoge grabljivice imale jako razvijen mozak, sto nije slucaj! Pre se moze reci da je uticalo na coveka to sto je termicki poceo da obradjuje meso, tako da nije vise morao da pola dana provodi u varenju, da trosi dodatnu energiju na varenje i da mu jako puno krvi bude u zelucu...
Vise je na coveka uticalo: prelazak iz sumskih stanista na otvoreni prostor, migracija roda Homo iz Afrike u Evropu i Aziju , ledeno doba koje je definitivno dovelo rod Homo u zavisan odnos od izrade i upotrebe orudja... Homo sapiens recens pojavio se bioloskom evolucijom, ali ona sama nebi dovela do prvobitnog coveka. Odlucujucu ulogu je imala socijalno kulturna evolucija koja je coveka dovela do odredjenih promena koje se nebi desile samo bioloskom evolucijom. Covek je uporedo dozivljavao svoju biolosku i kulturnu evoluciju. Bioloska evolucija se sastojala iz postepenih naslednih promena cijom selekcijom je dolazilo do sve povoljnijih fenotipskih oblika koje su omogucile porast zaprenine lobanje, sve uspravniji hod, vecu mogucnost upotrebe ekstremiteta...
Verovali vi ili ne, ljudski zeludac najlakse vari meso (pravilno pripremljeno).
Zasto?
Zato sto je covek slicniji tim zivotinjama, cije meso jede, nego pirincu i patlidzanu.
Pa zasto bi inace krava imala tako komplikovan zeludac? Zasto panda jede lisce po ceo Boziji dan? Iz dosade ili zato sto je lisce tako hranljivo da jednostavno ne moze da mu odoli?

Ljudski organizam najlakse vari ugljene hidrate, da bi nas organizam nesto pretvorio u energiju mora da ga dovede do D-glukoze koja je i sama ugljeni hidrat, jer jer su biohemijske reakcije mnogo krace od reakcija varenja proteina!
Covek se hrani zivotinjskim mesom zbog esencijalnih amino kiselina koje ne moze sam da stvori, vec mora da ih unese preko hrane.
Krava ima komplikovan zeludac zato sto je prezivar i zato sto vari celulozu i ne jede npr. travu zato sto je obozava, vec zato sto se evoluciono razvila u prezivara, pa joj je trava jednostavno hrana.

Sto se tice clanka 90% je ispravan!
One sto se ne slazem je oko upotrebe soli, jer je to nas nacin da unesemo dovoljne kolicine joda, bez koga dolazi do poremecaja rada stitne zlezde! Ne delim ni njegovo misljenje da treba tecnost da se pije tek posle 4-8 sati od obroka, jer to nema smisla, moje misljenje je da posle jednog sata treba piti vodu, a propust mu je i to sto ne spominje masti, bez kojih nema mnogih biohemijskih procesa.
Iskustva tog plemene nisu primennjiva na ostale ljude, jer je ovo pleme posebno prilagodjeno na spoljasnje uslove: smanjen im je metabolizam, smanjena apsolutna misicna masa, sto dovodi do smanjenih kalorijskih potreba, imaju snizen krvni pritisak, a povecan vitalni kapacitet, sto jednostavno kod nas nije slucaj!

Tacno je da se generalno lose hranimo, sto su dokazala i mnoga istrazivanja po kojim zbog nutritivnih faktora nastaje 50% od svih kancera kod zena i 35% kancera muskaraca! Nedostatak(jod, gvozdje, vitamin A i B) ili visak nekih materija(nitriti, vinil hlorid, benzopiren...) u hrani moze biti uzrok raka, a mogu da dovedu i do bolesti( manjak K i Ca ili visak soli i zasicenih masti dovodi do hipertenzije, manjak esencijalnih masti ili visak zasicenih dovodi do srcanih bolesti, manjak biljnih vlakana ili visak masnoce i mesa dovode do karcinoma debelog creva...)
Principi ishrane su po malo i individualna stvar i na nju ima uticaj i fizicka aktivnost, tip muskulature, licna filozofija...
Neki od mojih principa su: jesti minimum 3 glavna obroka i 3 uzine, koristiti raznovrsnu hranu, 50% ugljenih hidrata, 35% proteina i 15% masti, jesti razne vrste zitarica, testenine, pirinac ili krompir vise puta dnevno, jesti najmanje 400gr razlicitog svezeg voca, zamena masnog mesa i mesnih proizvoda pasuljem, drugim mahunarkama ribom, zivinskim i drugim mrsavim mesom, birajte hranu sa malo secera i soli, umereno sa alkoholom, ko se ne bavi nekim teskim fizickim poslom minimum je gram proteina na kilogram tezine, ja unosim 2 grama jer treniram u teretani (imam svoju teretanu koju sam sam napravio, sprave tegovi sipke, jedino mi je sprave cale vario) i vozim bicikl( zimi umesto bajsa plivam), obavezno je i kostunjavo voce.
Ako se neko i pridrzava ovakvog rezima ishrane nece imati pun efekat ako se ne bavi umerenom fizickom aktivnoscu i ako ne spava kontinuirano minimum 8 sati, sto je jako bitno a mnogi to zaboravljaju!

Zdravlje( stanje potpunog fizickog, mentalnog i socijalnog blagostanja) je jako kompleksna stvar i treba pronaci u svemu ovome neku sredinu i ne robovati svim ovim principima!

Pozdrav
divlji pecarosh

New postby Hogar on Sun 02 Mar 2008 20:24

Kratko receno, ti kazes da je upotreba hrane bogate proteinima imala beznacajan uticaj na evolucioni razvoj coveka u odnosu na upotrebu vatre?

Samo da te podsetim, pre par hiljada godina nisu postojale pijace i supermarketi, tj. mesta gde mozes da nabavis raznovrsnu hranu bez nekog velikog naprezanja. Vatra sama po sebi je beskorisna ako nemas sta da pripremis pomocu nje. Ono malo biljne hrane (veci deo biljnih vrsta je za coveka nejestiv) je bilo razbacano na velikoj povrsini tako da je pronalazenje dovoljne kolicine bilo dugotrajno. Podsetimo samo da se u vreme o kojem mi govorimo ljudska rasa nije bavila ni zemljoradnjom vec su koristili divlje biljke koje su same po sebi manje hranljive od kultivisanih.

Da su ljudi nastavili da koriste biljnu hranu, potraga i prikupljanje iste bi trajalo po ceo dan pa im kuvanje ne bi bilo od neke pomoci. Posto bi bili zaokupljeni sakupljanjem hrane, ne bi imali vremena da se bakcu oko izrade orudja i da ispituju i probavaju razne stvari. Radoznalost je i danas jedan od najvecih pokretaca ljudskog mozga (pored hranjenja i reprodukcije) a ako ceo dan lutas ogromnim prostranstvom trazeci hranu, bas te briga za sta sve mozes da upotrebis, recimo, stap.

divlji pecarosh wrote:Da je ishrana bogata proteinima odgovorna za razvoj mozga onda bi mnoge grabljivice imale jako razvijen mozak, sto nije slucaj!

Nisam ja rekao da je ishrana bogata proteinima jedini podsticaj razvoja ljudskog mozga. Covek se ne krece ako napravi samo jedan korak. Korak po korak je kretanje.
Ne treba podcenjivati inteligenciju zivotinja a samim tim ni predatora. To sto mi ne razumemo njihovo oglasavanje ne znaci da one ne komuniciraju. Zivotinje mogu da uce i da prenose steceno znanje. Mislis li da se tigrici radjaju nauceni kako se lovi, gde je najbolje mesto za lov, koga izbegavati?
Instinkt ne objasnjava u potpunosti ponasanje zivotinja. Ko je proveo, ili provodi, dosta vremena u njihovoj blizini zna to.

Sto se tice teretana, tu ne bih da se uplicem buduci da sam ih samo jedan kraci period posecivao (nesto manje od 7 godina) ali zato radim fizicke poslove od kad mogu da se setim. Naravno, ne fizikalisem svaki dan ali se zato zna sta se jede kad se radi a sta kad se "ispravljaju drvecu krive sjene". Cini mi se da je gradsko stanovnistvo zaboravilo "kako se jede". Za ovih "par" hiljada godina razvoja ljudske vrste, praksa je iskristalisala najbolje od najboljih za svaku situaciju a seosko stanovnistvo se vise vodi iskustvom predaka nego stanovnistvo urbanih sredina.

Jos nesto.
Kakav je mozak organizma (ne mora biti coveciji) koji prilikom svog razvitka ne dobija dovoljnu kolicinu proteina a masti i ugljenih-hidrata ima dovoljno?
Da li je u divljini potrebno utrositi vise energije za obezbedjivanje, recimo, 200g proteina kroz biljnu hranu ili kroz meso?
Hogar

Return to Hrana, skupljanje i recepti