Survival

Bushcraft, woodcraft i primitivni nacini koriscenja prirodnih materijala. Nesto za savremene aboridzine.

Re: Survival

New postby Kodzo on Mon 22 Sep 2008 13:18

Hogar wrote:malo je predela kod nas gde za dva dana hoda necete naici na neko naseljeno mesto ili bar put, zeleznicku prugu, red dalekovoda....

Mislim da je i deset sati dobrog pesacenja(a mozda i pola od toga) u bilo kom pravcu dovoljno da se "izbije" na cistinu i uoci siguran orijentir(kuca, put, pruga ili neko koga mozes da pitas).
Ali to je pod normalnim okolnostima a kada je covek u nevolji i kilometar je previse. Pre nekoliko godina drugar je samo skrenuo sa ski staze i zavrsio u jednoj uvali iz koje nije mogao da izadje. Imao je mobilni ali je od hladnoce baterija crkla. Spasilacka ekipa ga je nasla u poslednjem trenutku.

Ja iz kuce ne izlazim bez noza, upaljaca i baterijske lampe. I na srecu nikad se nisam nasao u nekoj "survival" situaciji.
Mada mi ponekad bude i zao zbog toga :nogood: :lmao:
Kodzo

New postby Grobo on Fri 26 Sep 2008 19:38

survival za mene zna?i i kad znam put za povratak i kad imam opremu, da se provedem ugodno i bez posljedica na meni i prirodi.još uvijek smijemo ložit vatru u našim šumama i trebali bi to znat kako treba no u?estali šumski požari cijelo ljeto dokaz su da još ima kampista koji to neznaju,mahnuti sjekirom oko glave da vidiš dal ti nešto smeta pri sje?i u guštiku neki smatraju smješnim(ti valjda nose puno kontaktnog ljepila u opremi :ahah: ),?itam u planinraskom skloništu u knjizi posjetitelja da su se nacvokotali jer nisu imali sjekire,eto i nakon sto savjeta da se bez sjekire u planinu neide neki ipak idu.razmisljam kako da dignemo jednu temu gdje bi pisali natuknice-savjete kako se ko sjeti i to bi bila baza a da moderator slaže i ?isti nepotrebne postove kako bi ostalo samo bitno.mozda bi to postao priru?nik za prezivljavanje ovog foruma.
Grobo

New postby Knife on Sat 27 Sep 2008 11:42

Grobo ovo je dobra ideja, i treba je podržati može i u okviru Buscraft, woodcraft, primitivne tehnologije, da se to uradi kao. Smatram da mnogi ljudi neznaju puno toga oko boravka u prirodi, a pogotovo se ne pridaje pažnja o?uvanju prirode. Muka mi je kad vidim da posle izletnika ostanu kese, plasti?ne flaše i sli?no ?ubre koje se ne raspada. Ljude treba prosve?ivati u ovom pravcu pošto je to osnov da se razvije savest oko o?uvanja životne okoline i prirode. Tako i vatru ne ugase pod izgovorom "ma dogore?e sama", pa ?esto dogiri i cela šuma sa njom.
Knife

New postby odiseys on Sat 27 Sep 2008 14:45

"Clean cut, is all I want" :bow:

Poceli smo od sekotina i super lepka, a dodjosmo dao "samousivanja"
Ovo svakako nije kurs prve pomoci, vrlo je simplifikovano, i sluzi tek kao dijalog na forumu, za sve detaljnije, mozemo na pv.
Kako bilo, povrede su ceste, narocito kod ljudi koji su aktivni sa alatom, u prirodi, rizicnim terenima, saobracaju,........

hajde da pojasnimo o kakvim "povredama" pricamo, i napravimo jedan laksi, i jedan tezi scenario.
Povrede, rane, VLC (vulnus lacero contusum), .... mogu biti i plitke SEKOTINE, o kojima ovde govorimo.... i to male
Makar ja tako mislim :hi:
I ovo je onaj „laksi“ i manje opasan scenario;

E sad, pored ostrih nozeva, tu su jos i oguljotine, nagnje?enja, razderotine, ubodne rane, pa jos i ujedne rane........., pa kombinacije,...... uf !!!

Sekotine koze, kod kojih nije doslo do povredjivanja dubljih misicnih slojeva (ili drugih struktura) najcesce zarastaju per primam, i najcesce nije potrebno usivanje, kopce,... Naravno da dijagnoza i terapija zavise i od mesta povrede.... i jos kojecega
USIVANJE I OBRADA RANE JE POSAO PROFESIONALACA
Sv ostalo su tzv „Rambo filomovi“

Ok, ako ipak dodje do toga da se secnemo dok "uzivamo" u nozevima :lmao: , kao sto je to uradio i James u jednom od tutoriala, sasvim je ok upotrebiti super lepak. I kao sto neko rece, ocisitis, dezinfekcija, lepak, pritisnes, zadrzis.... to je to :) ... i mnogo je bolje nego ona prljava krpa u koju se umotao James :)
(istini za volju: slicne krpce, maramice, i rafija, i sve ostalo, zavrsava posao kod takvih "sitnica" )

odiseys

New postby odiseys on Sat 27 Sep 2008 14:55

FRKA :(

Sad se nesto setih:
Dok sam radio u „unutrasnjosti“, znao sam po mesecu, i satu u danu sta sa sirenama dolazi u bolnicu!
Jesen: motorne testere i sekire
Zima: sve to i jos lovci
Prolece: pocne sa zidarskim radovima, pad sa ploce, mesalice, i nastavi se kroz leto sa poljoprivrednim masinama.
Vikend: tuce i saobracajke
Itd.......

Hajde sad da zamislimo nesto ovako: ..... frka u vrlo prljavoj sredini.... recimo lanac od motorne testere, jesenji dan, blato, piljevina, duboka povreda misica potkolenice.... obicno je kick back, obicno je na nizbrdici, i obicno je u poslepodnevnim casovima. Dan sve kraci, pada mrak.......

PRVO: osiguras disajne puteve (da ne otvarmo novu temu, ima svuda, a moze i na pv)
DRUGO: zaustavis krvarenje (nesto kratko u nastavku)
....

Osloboditi disajne puteve, najcesce znaci ocistiti nos i usta od „stranih tela“, zemlja, lisce, koagulisane krvi, a tu moze da zapadne i parce proteze,.... Ukoliko je povredjeni bez svesti, obezdedis polozaj na boku, glava na dole,.......
(onomad na UF mechu jedan tip je povredio momka tako sto mu je vukao jezik iz usta !!!!)

AIRWAY je najvaznija i primarana stvar !!!

E sad, polako i prisebno procenis krvarenje, koje moze biti spoljasnje, unutrasnje, arterisjko, vensko, kapilarno....
Zaustavljanje krvarenja (hemostaza) može biti privremena i trajna.
Ono sto moze da uradi amater na terenu je uglavnom kompresija i hiperfleksija ekstremiteta. To se inace radi instiktivno pritiskom na povredu, kao i savijanjem udova: butine uz trbuh, i uvek kad je to moguce. NIKADA KOD PRELOMA !!!
Sledeca stvar je Kompresivni zavoj, ili improvizacija: gaza, zavoj, nerazmotan zavoj, maramice, kosulja......

Tzv Esmarhova poveska, i podvezivanje se radi kod prekida veeeelikih arterijskih krvnih sudova, amputiranih ekstremiteta.... daleko bilo !!!

Sve u svemu, u sumi, radinoci, na selu, saobracajka, prva pomoc kod „laksih“ povreda ide ovako:

-zaustavljanje krvarenja (odstraniti strana tela, i uraditi sto bolju dezinfekciju rane – ispiranje vodom, fiziološkim rastvorom, hidrogenom, jodom, i postaviti prvi zavoj ), stavljanjem povre?enog u odgovaraju?ipoložaj)

Mnogo je vaznije spreciti stanje shoka (usled krvarenja, smanjenog volumena cirkulisuce tecnosti, straha, bola....) nego sprecavatai infrekciju.

Uf, umorih se !
Mozda je bolje da se otvori posebna tema, pa da se razbistri jedno po jedno.
Ja nikad ne nosim super lepak, a flastera mi je uvek malo !
I uvek kad ponesem „medicinu“ desi se nista. Od shooting raly-a, raftinga,....planinarenja
I uvek kad nemam nista, desi se Nesto
Sve u svemu:
Ima neko Ko nas cuva :)
odiseys

New postby odiseys on Thu 02 Oct 2008 15:53

Evo sta je idealno za super lepak :)

Dakle, licna demonstracija na temu Super Lepak.
oprao sapunicom, vodom, osusio, super lepak, i to je to :)

Sledeci put iz serije Survival:
Kako Preziveti Ispod Prsate Brinete :lmao: :lmao: :lmao:
....vise puta :lmao: :lmao: :lmao:
Attachments
sec.jpg
sec.jpg (63.33 KiB) Viewed 879 times
odiseys

New postby Kodzo on Thu 02 Oct 2008 18:39

odiseys wrote:Sledeci put iz serije Survival:
Kako Preziveti Ispod Prsate Brinete :lmao: :lmao: :lmao:
....vise puta

Vodi racuna nemoj da te sastavljaju super lepkom :wink2:
Kodzo

New postby latkovicn on Fri 03 Oct 2008 18:16

Eto, sto se igrate sa nozevima kad ne znate :-). Zar vam roditelji nisu zabranili? :-). Secam se kada mi je prilikom zongliranja ispala neka nozekanja od 18cm, zabola mi se u nozni palac i u tlo ispod. Srecom, promasio sam nokat, zabolo se sa strane i odvojilo mi parce mesa sa palca :-). Nesrecom, onda nisam znao za fazon sa superlepkom, imao sam mozda 11-12 godina. A tek u fazi zaljubljenosti u balisonge...boze, koliko mi je trebalo da provalim foru sa selotejpom preko ostrice... Eto, ljubav je bol... :-)
latkovicn

New postby mariobab on Sat 04 Oct 2008 07:38

Po pitanju ljepila,nisam lije?nik,ali radim u veledrogeriji,pa su mi neki preparati poznati.Takvih ljepila ima više vrsta.Dermabond je u stvari sterilno cijano-akrilatno ljepilo.Dakle ništa puno druga?ije od onoga što zovemo cijanofiks. Koriste se još i fibrinska ljepila,ali to je specijalizirana grupa proizvoda koja zahtijeva posebne uvijete ?uvanja.
Ja zbog toga imam sa sobom obi?no superljepilo i nešto Steri-strip traka,koje se koriste za iste namjene.Na sre?u nije mi još nikada zaterebalo.
I komprese nekoliko veli?ina, prvi zavoj ,zavoj,medicinski ugljen,tablete na bazi kodein fosfata(da ne govorim komercijalna imena)-protiv bolova,a i brzo zatvaraju u slu?aju probavnih problema,pincetu,noži?,flastere,prašak za rehidraciju,kop?e za zavoj,foliju za utopljavanje.Sve to stane mi u unutrašnji džep prsluka,pospremljeno u zip-bag.
mariobab

New postby Franco G on Wed 08 Oct 2008 21:21

odiseys wrote:"Clean cut, is all I want" :bow:

Poceli smo od sekotina i super lepka, a dodjosmo dao "samousivanja"
Ovo svakako nije kurs prve pomoci, vrlo je simplifikovano, i sluzi tek kao dijalog na forumu, za sve detaljnije, mozemo na pv.
Kako bilo, povrede su ceste, narocito kod ljudi koji su aktivni sa alatom, u prirodi, rizicnim terenima, saobracaju,........

hajde da pojasnimo o kakvim "povredama" pricamo, i napravimo jedan laksi, i jedan tezi scenario.
Povrede, rane, VLC (vulnus lacero contusum), .... mogu biti i plitke SEKOTINE, o kojima ovde govorimo.... i to male
Makar ja tako mislim :hi:
I ovo je onaj „laksi“ i manje opasan scenario;

E sad, pored ostrih nozeva, tu su jos i oguljotine, nagnje?enja, razderotine, ubodne rane, pa jos i ujedne rane........., pa kombinacije,...... uf !!!

Sekotine koze, kod kojih nije doslo do povredjivanja dubljih misicnih slojeva (ili drugih struktura) najcesce zarastaju per primam, i najcesce nije potrebno usivanje, kopce,... Naravno da dijagnoza i terapija zavise i od mesta povrede.... i jos kojecega
USIVANJE I OBRADA RANE JE POSAO PROFESIONALACA
Sv ostalo su tzv „Rambo filomovi“

Ok, ako ipak dodje do toga da se secnemo dok "uzivamo" u nozevima :lmao: , kao sto je to uradio i James u jednom od tutoriala, sasvim je ok upotrebiti super lepak. I kao sto neko rece, ocisitis, dezinfekcija, lepak, pritisnes, zadrzis.... to je to :) ... i mnogo je bolje nego ona prljava krpa u koju se umotao James :)
(istini za volju: slicne krpce, maramice, i rafija, i sve ostalo, zavrsava posao kod takvih "sitnica" )

Odiseys, sto bi preporucio za paket prve pomoci u rucksacku?

Vidio sam u zagrebackom Vrhuncu, imaju tri paketa (torbice) prve pomoci, no nisam u zurbi stigao pogledati detalje. Znam da paketi sadrze i astrofoliju. Obzirom na tvoje iskustvo s povredama svaki savjet bih jako cijenio.

Franco
Franco G

Previous

Return to Buscraft, woodcraft, primitivne tehnologije